Event House

Autori: Juraj Hubinský, Peter Kuklica, Martin Smerek

Žilina, Slovensko
Investor: Spicy Brown
2016
1 742 m²
Stav:
Realizácia

Earch: Event House Žilina

Archinfo: Event House Žilina

Ročenka architektúry 2016/2017

Foto:
Tomáš Manina

Skĺbiť surovú, kovovú, priemyselnú halu na vrtnú techniku s luxusným cateringom v ľudskej mierke. Tak definujú architekti projekt pre Event House v areáli spoločnosti INGEO na Bytčickej ulici v Žiline. Trojloďový objekt, ktorý pôvodne navrhol Interprojekt Brno roku 1970 ako dostavbu závodu a dielne pre IGHP národný podnik Žilina, slúžil na výrobu zemevrtných súprav a opravu vrtnej techniky až do roku 2015. V tom čase zaujali industriálne priestory investora, spoločnosť Spicy Brown, ktorá mala bohaté skúsenosti s eventovými a cateringovými službami. Ten sa halu rozhodol zrekonštruovať na moderný eventový priestor. 

Budova Event House je členená do viacerých samostatných priestorov, ktoré je možné podľa požiadaviek otvoriť, či uzavrieť. Variabilita, priehľadnosť a otvorenosť interiéru je opakujúcou sa témou celého projektu.

Zo vstupného foyer do hlavného eventového priestoru, prechádzame portálom vymedzeným tehlovými perforovanými stenami s dômyselne vyriešenou statikou od Ondreja Marka. Využitím nápaditého rastra pôsobia mohutné steny ľahko, až v pohybe.

V bočných lodiach sa nachádzajú dva vizuálne odlišné bary, pre potreby rôznych typov akcií. V prvej lodi pôsobí bar technickejšie s ťahokovovým zábarím, neónovým podsvietením v tvare písmen X a betónovým priečelím baru. Na bočnej stene lode sa nachádza obklad z drevených lamiel. V druhej lodi má bar jemnejší charakter umocnený grafickým obkladom a policou. Na bočnej stene sa nachádza obklad z oceľových profilov s ťahokovom a drevenými tabuľami. 

Večerná atmosféra Event House je kľúčová a stavia na svetelných efektoch a tlmenom osvetlení. Zjemňuje tak výšku hál, prepája jednotlivé priestory a dotvára slávnostnú atmosféru.

Vo vstupnom foyer je vložený oceľový rastrový podhľad doplnený spustenou hladinou bodových svetielok, jednotlivo a rovnomerne upevnených na koncoch tenkých tyčí. Po zapnutí tak vytvárajú príjemný efekt zníženého osvetlenia zdôrazňujúceho atmosféru vo foyer.

Hlavná loď je čistá, otvorená a funkčne univerzálna. Čiernou farbou je zvýraznená pôvodná oceľová nosná konštrukcia. Podľa potrieb eventov je tento priestor efektne nasvetľovaný dočasnou svetelnou technikou.

Pri navrhovaní sme sa zamýšľali nad autenticitou a významom použitých materiálov. Hľadali sme spôsob ako rešpektovať areál a kombinovať pôvodnú halu na stroje s novou, na pohľad protichodnou funkciou a mierkou. Preto sme volili tradičné materiály zachovávajúce industriálny podtón, ako kov,tehla, drevo a betón, ktoré sme použili moderným spôsobom. Zvýraznili sme priehľadnosť a nadľahčenosť týchto materiálov a tým sme prerobili pôvodný priestor zohľadňujúc ľudské proporcie.